28 Ιαν 2017

Επιστροφή στις νίκες για τον Φάρο Κερατσινίου

Ο Φάρος μας επικράτησε με σκορ 93-65 επί της ΑΕΛ για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο σημερινό εντός έδρας
αγώνα. Η ομάδα μας έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Κακαρούδη, Λιακόπουλο, Βασιλόπουλο και Καράμπουλα) κατάφερε από νωρίς να «καθαρίσει» το ματς μη αφήνοντας περιθώριο στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες μας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγούνται στο τέλος του με δέκα πόντους(23-13). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με το Φάρο να διευρύνει την υπέρ του διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου με δεκαεννιά πόντους(52-33).
Στην επανάληψη η εκπληκτική άμυνα της ομάδα μας υποχρέωσε την ΑΕΛ να μείνει χωρίς σκορ για πέντε λεπτά και έτσι ο Φάρος να φτάσει την υπέρ του διαφορά στους τριάντα δύο πόντους(65-33). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 79-48.
Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος και έτσι οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη επέστρεψαν στις νίκες κερδίζοντας την ομάδα της Λάρισας με σκορ 93-65.

Δεκάλεπτα: 23-13, 52-33, 79-48, 93-65

Φάρος Κερατσινίου(Συμεωνίδης): Σκορδίλης 8 (13 ριμπ), Χατζόγλου, Κουντουράς, Καράμπουλας 13(1), Μπατής 6, Βασιλόπουλος 15(4), Λιακόπουλος 16, Κακαρούδης 18(2), Φιλιππάκος 2, Δημάκος 6, Κατούφας 6(1), Παπαδόπουλος 3(1).

ΑΕΛ(Παπαδόπουλος): : Σαρημπαλίδης 5(1) Σταμπουλής 5, Πολίτης 8(2), Δεληγεώργης 6,  Κουτινας 3, Τσιλούλης 19(2), Μαλτέσιος 4, Τσούτσος 5,  Θορστέινσον 10