5 Μαρ 2017

Σπουδαίο διπλό επί του Χολαργού ο Φάρος Κερατσινίου!

Ο Φάρος μας επικράτησε με σκορ 87-78 επί του Χολαργού στο Κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό αποδεικνύοντας την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη.

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου ο Φάρος μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-3 (το τρίποντο της ομάδας μας πέτυχε ο Βασιλόπουλος) αλλά λίγο αργότερα με βολές του Κακαρούδη περάσαμε μπροστά με 9-8. Οι ισοπαλίες(13-13, 15-15, 17-17) ήταν το χαρακτηριστικό της περιόδου, δεδομένης και της ολοκλήρωσής της όπου με καλάθι του Λιακόπουλου το σκορ έγινε 20-20.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φάρος με βολές του Κατούφα πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους(26-22 στο 13’00») όμως ο Χολαργός αντέδρασε και με ένα σερί 7-0 έκανε το σκορ 29-26 στο 14’00». Στη συνέχεια με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κακαρούδη η ομάδα μας πέρασε μπροστά με έναν πόντο (30-29). Έπειτα με συνεχόμενους πόντους από τους Δημάκο και Κακαρούδη προηγηθήκαμε με επτά πόντους(38-31). Με καλάθι του Βασιλόπουλου το σκορ έγινε 40-34 αλλά οι γηπεδούχοι κάνοντας ένα σερί 13-3 έκλεισαν το ημίχρονο με 47-43 υπέρ τους.
Στην επανάληψη με δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Κακαρούδη(είχε προηγηθεί καλάθι από τους αντιπάλους) ο Φάρος μας μείωσε στους δύο πόντους(49-47). Οι γηπεδούχοι κάνοντας ένα σερί 5-0 βρέθηκαν μπροστά με επτά πόντους (54-47) στο 24’00». Με τρίποντο του Βασιλόπουλου η ομάδα μας πλησίασε στον ένα πόντο (54-53) και ένα λεπτό αργότερα με καλάθι του Λιακόπουλου ο Φάρος πέρασε μπροστά με έναν πόντο (57-56). Στη συνέχεια με επτά προσωπικούς πόντους από τον Καράμπουλα η ομάδα μας έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 64-62.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φάρος μας ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ μην αφήνοντας το Χολαργό να αντιδράσει. Με τρίποντο του Δημάκου η ομάδα μας έφερε την υπέρ της διαφορά στους δεκατρείς πόντους (77-64). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους οκτώ(80-72) αλλά με απίστευτη διάθεση και ενέργεια από την πλευρά των παικτών μας ο Φάρος πήρε τη νίκη με σκορ 87-78.

Δεκάλεπτα: 20-20, 47-43, 62-64, 78-87

Χολαργός(Κουφός): Αγγελόπουλος 17(4), Μιλόσεβιτς 15(1), Τζακόπουλος 9(2), Μποχωρίδης 3(1), Πόπαντιτς 2, Καλλινικίδης 5(1), Μοτσενίγος 10(2), Κουτρούλιας 17, Γκιζόγιαννης, Κιαπέκος, Αποστολίδης.

Φάρος Κερατσινίου(Συμεωνίδης): Σκορδίλης 2, Καράμπουλας 11, Μπατής 4, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 18(1), Κακαρούδης 22(1), Βασιλόπουλος 13(2), Δημάκος 15(3), Κατούφας 2.