26 Μαρ 2017

Ένταση στο Κερατσίνι και άλλη μια νίκη του Φάρου (vid)

Εντάσεις υπήρξαν στην αναμέτρηση του Φάρου Κερατσινίου με τον Δούκα στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής για την Α2 με τα αίματα να ανάβουν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα, στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες έπαιζαν με αρκετά νεύρα με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ξεφύγει και να δημιουργηθεί ένταση εντός του παρκέ, με αποτέλεσμα να χρειαστούν σχεδόν 3 λεπτά και αρκετές αποβολές για να συνεχιστεί ο αγώνας.

Ο Φάρος επικράτησε με σκορ 96-82 επί του Δούκα στο «Π. Νικολαΐδης» για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έχοντας έξι παίκτες του με διψήφιο αριθμό πόντων η ομάδα μας κατόρθωσε σ’ένα συγκλονιστικό ματς να πάρει μία σπουδαία νίκη συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί της.
Στα πρώτα της πρώτης περιόδου ο Φάρος μας πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-0) όμως ο Δούκας αντέδρασε και ισοφάρισε σε 4-4. Με βολές και καλάθι από τον Κακαρούδη το σκορ έγινε 8-4 αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν κοντά στο σκορ(11-10). Το σκηνικό δεν άλλαξε έως το τέλος του δεκαλέπτου όπου ο Φάρος μας με τρίποντο του Δημάκου πέρασε μπροστά με επτά πόντους(25-18).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «μηχανές» του Φάρου μας πήραν μπροστά και με φοβερές επιλογές και συνεργασίες στην επίθεση διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά όλο και περισσότερο. Με τρίποντο του Λιακόπουλου το σκορ έγινε 34-21 στο 12’30». Στο 16’30» η ομάδα μας προηγήθηκε με δεκαέξι πόντους(48-32). Στο 18’00 με καλάθι και φάουλ του Λιακόπουλου ο Φάρος μας πέρασε μπροστά με 51-36. Ο Δούκας κάνοντας ένα σερί 4-0 μείωσε στους έντεκα πόντους (51-40). Το σκορ του ημιχρόνου (56-40) διαμόρφωσε με τρίποντο ο Κακαρούδης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους είκοσι δύο πόντους (66-44) στο 25’00» για το Φάρο μας όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους δέκα πόντους (68-58) στο 28’00». Έως το τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά μεγάλωσε εκ νέου κλείνοντας την περίοδο με σκορ 75-63.
Έχοντας φοβερή ψυχολογία οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη συνέχισαν να προηγούνται έως το τέλος του παιχνιδιού και λίγο έλειψε να έρθει ακόμη μία 100άρα για το Φάρο μας. Έτσι το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 96-82.

Δεκάλεπτα: 25-18, 56-40, 75-63, 96-82

Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 15 (8 ρ.), Κουντουράς, Καράμπουλας 17(2), Βασιλόπουλος 10 (1) Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 12(1), Κακαρούδης 20 (4), Δημάκος 22 (4), Κατούφας, Παπαδόπουλος

Δούκας (Τζήμας): Παπαμακάριος 6 (2), Καυκής 9 (1), Κυρίτσης 25 (1), Κουκάς, Ράπτης 9 (1), Κανονίδης 11, Κομποδιέτας 10 (3), Μολφέτας, Ρούμπιο 12