20 Μαΐ 2017

Άλωσε το «Ιβανώφειο» ο Φάρος Κερατσινίου και... βλέπει Α1

Οι Κερατσινιώτες του Σάββα Συμεωνίδη έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στη Θεσσαλονίκη και έφτασαν στο break, όπως είχε συμβεί στην α' φάση των πλέι οφ με τον Δούκα. Πλέον η σειρά είναι στο 2-1 και ο Φάρος ψάχνει άλλη μία νίκη για την άνοδο. Το επόμενο ματς στο Κερατσίνι, την Τετάρτη (24/5, 17:00).

Ξεκινούν οι τελικοί ανόδου στην Α2
ΣΧΕΤΙΚΑ
5 άρθρα
2 ομάδες

To πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Φάρο που κατάφερε να επιβάλει απόλυτα το ρυθμό του στο παρκέ του «Ιβανωφείου». Με τρίποντο του Φώτη Βασιλόπουλου, σημειώθηκε η πρώτη διψήφια διαφορά (6-17 στο 7'), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 11-19. Η Ηρακλής βελτιώθηκε επιθετικά, στη δεύτερη περίοδο, αλλά όχι και αμυντικά με αποτέλεσμα να ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τους Κερατσινιώτες στο +7 (28-35).

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έκανε ένα... ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και με σερί 8-0 κατάφερε να πλησιάσει στο -3 (39-42). Ωστόσο, ο Φάρος παρέμεινε ψύχραιμος και οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκορ 47-55. Mε βολές του Γκαγκαλούδη, ο Ηρακλής μείωσε σε 60-63 και το ματς φάνηκε πως θα γίνει... θρίλερ. Ο Δημάκος ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το 65-73 και κάπου εκεί μπήκαν οι τίτλοι τέλους. Η νίκη ήρθε για τους φιλοξενούμενους με σκορ 70-79.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-35, 47-55, 70-79
Διαιτητές: Δεσλής – Τζαφλέρης – Βαρδάλος
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 11 (3), Γιαννακίδης 9 (3), Τότσιος 2, Ονάσογλου 3 (1), Δέσπος 11, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης 12, Ρουτκάουσκας 10, Χείλαρης 5 (1), Καλαϊτζίδης 7 (1τρ., 10 ρ.)
Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Βασιλόπουλος 7 (2τρ., 7ασ.) Σκορδίλης 12 (11 ρ.), Καράμπουλας 13 (1), Μπατής, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 15, Κακαρούδης 19 (2.), Δημάκος 9 (1), Κατούφας 4

Βρες το καλύτερο Ξενοδοχείο στην καλύτερη τιμή της αγοράς!