12 Μαρ 2017

Νίκη-μισή άνοδος το Κερατσίνι με ανατροπή! (2-1 τον Αετό Κορυδαλλού)

Το μεγαλύτερο βήμα για την προσδοκώμενη άνοδο στη Γ' Εθνική έκανε πριν από λίγο το Κερατσίνι, που
επικράτησε στο ντέρμπι της πρωτιάς του Β' ομίλου επί του Αετού Κορυδαλλού με 2-1.

Το ματς διεξήχθη στο γήπεδο Κερατσινίου "ΠΑΝ ΣΑΛΠΕΑ" για την 24η αγωνιστική της Α' Πειραιά, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν πλέον στη βαθμολογία, αφού άφησαν 5 βαθμούς πίσω το σημερινό τους αντίπαλο και βασικότερο συνδιεκδικητή της πρώτης θέσης.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5o λεπτό ο Κράσι για τον Αετό μετά από στημένη φάση, όμως το Κερατσίνι ισοφάρισε στο 20' με τον Νταουτάι. Στο 45' ο Σφυρογιαννάκης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή κερδίζοντας πέναλτι, με τον Τουρνά να το μετουσιώνει σε γκολ και να γράφει το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον Αετό να πιέζει στο δεύτερο μέρος για την ισοφάριση, όμως για καλό του Κερατσινίου ο τερματοφύλακας Μπότος ήταν σε τρομερή μέρα, μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία του.

Πολύ καλή απόδοση για τους νικητές είχε όπως είναι λογικό ο Μπότος, αλλά και οι Σφυρογιαννάκης, Τουρνάς και Μπατής.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αντώνης Κουρκούτης που πέρασε ως αλλαγή για το Κερατσίνι, έγινε για δεύτερη φορά πατέρας!

Οι διαιτητική τριάδα του ματς: ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ Ε., ΧΑΛΒΑΤΖΑΚΟΣ Π., ΜΟΥΜΠΟΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ Ι.