3 Δεκ 2016

Εύκολα ο Φάρος Κερατσινίου τον Εθνικό!

Ο Φάρος  επικράτησε με σκορ 90-68 επί του Εθνικού για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Ο Φάρος  ξεκίνησε τον αγώνα με… φορά με αποτέλεσμα να ξεκινάει να «χτίζει» την υπέρ του διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Με καλάθι του Καράμπουλα στο 4’30» η ομάδα μας πέρασε μπροστά στο σκορ με έξι πόντους(13-7) και στο τέλος του δεκαλέπτου τη βρήκε να προηγείται με οκτώ πόντους (29-17).
Στη δεύτερη περίοδο με εκπληκτική άμυνα των παικτών μας οι οποίοι έκλεισαν όλους τους διαδρόμους στους φιλοξενούμενους χωρίς να τους αφήνουν περιθώριο να σκοράρουν, έφεραν το Φάρο μπροστά με είκοσι επτά πόντους(44-17). Ο Εθνικός με ένα σερί 15-3 μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου σε 47-32.
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου με εκπληκτικό Λιακόπουλο ο Φάρος μας διεύρυνε την υπέρ του διαφορά η οποία έφτασε τους δεκαεννιά πόντους και πάλι (57-38). Ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει στο τέλος της περιόδου σε 66-52.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η ομάδα μας δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο του παιχνιδιού και έτσι κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 90-68.

Δεκάλεπτα: 29-17, 47-32, 66-52, 90-68.

Φάρος Κερατσινίου(Φράττας): Σκορδίλης 7, Τζόρτζεβιτς 6, Κουντουράς, Καράμπουλας 13(1), Μπατής 5(1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 18(2), Κακαρούδης 18(1), Βασιλόπουλος 12(2), Δημάκος 6(2), Κατούφας, Παπαδόπουλος 5.

Εθνικός(Βλάχος): Ντουζίδης, Μάρτζος 19(4), Αντωνάκης, Κόκκαλης 10(1), Λαανε 4(1), Παπαφλωράτος 7, Μαχαίρας 18, Χάλαρης 7(1), Δρόσος 3(1).